21 Mart 2016 Pazartesi

Kamu Dışı ASE Anlaşma YollarıKamu Personeli Hemşire/Ebe/Sağlık Memuru/ATT' lerin Aile Sağlığı Merkezlerini tercih etmemeleri nedeni ile Kamu Dışı alım gündeme gelmekte fakat bu da il kotası yüzünden mümkün olmamaktadır. Bu yüzden çoğu hekim arkadaş anlaşacak ASE bulamadığı için sıkıntılar yaşamaktadır. Aslında mevzuatımızda bu konu ile alakalı maddeler mevcut. Size anlatacağım maddeleri sırayla uygularsanız bu sorundan kurtulacaksınız...
Yapmanız gerekenler;

A. 1 Numaralı dilekçeyi doldurup HSM'ye yollayın (Eğer birden fazla Aile Hekimliği biriminde iseniz dilekçenin son kısmında yer alan "xxx Toplum Sağlığı Merkezinden ve ya Müdürlüğünüzden"  bölümü silin..Zira yeni yönetmelik değişikliği sonrası birden fazla Aile Hekimliği birimlerinde görevlendirme aynı ASM' den yapılıyor)

B. Dilekçeyi verdiğiniz tarihten itibaren 3 Ay bekleyin. 3ncü Ay'ın sonunda 2 Numaralı dilekçeyi doldurup HSM'ye yollayın.. 2 numaralı dilekçedeki kırmızı renkli alanlar genelleme üzerine yazılmıştır. Anlaşacağınız kişinin mesleğine göre olanı yazın diğer kısımları silin (Örneğin Ebe ile anlaşacaksınız kırmızı yazan yere Ebe yazıp kalan kırmızı kısımları silin)

Talebinize yanıt gelmez ise Dava Açmanız gerekecek. 

Bu durumda özellikle sürelere dikkat etmeniz gerekiyor..
Normalde 1 numaralı dilekçeyi verdikten sonra;

1. Eğer 60 gün içinde yanıt gelmezse talebiniz rededilmiş sayılacağından 60 günün bitiminden itibaren 60 günlük dava açma süresi başlayacaktır.

2. Eğer olumsuz yanıt gelirse yanıtın tebliğinden itibaren 60 günlük dava açma süresi başlayacaktır.

3. 2 numaralı dilekçe 1 numaralı dilekçe ile bağlantılı olduğundan, 2 numaralı dilekçeyi verir vermez ASE ile anlaşmanız gerekmektedir. Eğer HSM bu anlaşmayı yapmaz ise 1 numaralı dilekçe nedeni ile 60 günlük dava açma süresini kaçırmamak adına 2 numaralı dilekçeyi verdikten yaklaşık 3 hafta sonra Davanızı açmanız gerekiyor. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder